ВІДЗНАКИ "ПОЗА ЧАСОМ" - 2019

25.06.2019

Позаконкурсними відзнаками 2019 року відзначено такі масштабні Шевченківські проєкти:

  • ГО "МІЖНАРОДНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ КУЛЬТУРНО-ОСВІТНІЙ ЦЕНТР ІМ.Т.ШЕВЧЕНКА" (голова - Ліна Татарашвілі - додаткова відзнака «Поклик серця») за проведення на громадських засадах з 2006 року Всегрузинського конкурсу декламаторів поезії Т. Шевченка;


    Починаючи з 2006 року вже стало традицією проведення конкурсу декламаторів під девізом "Шевченко в Грузії". 14 років поспіль у столицю на конкурс приїздить молодь із регіонів Грузії. Мета конкурсу - вшанування пам'яті Великого Кобзаря,ознайомлення грузинської громадськості з творчістю та філософією духовного наставника українського народу. До участі в конкурсі запрошуються школярі, студенти та робітнича молодь незалежно від походження та громадянства. Учасники конкурсу поділяються за віковими категоріями: 6-10 рр.; 11-15 рр.; 16-20 рр.; 21-35 рр. Учасник зобов'язаний прочитати напам'ять вірш в оригіналі та в перекладі. Поезія Кобзаря звучить в перекладі Рауля Чілачави, Джансуга Чарквіані, М.Патарідзе, Х.Вардошвілі, Д.Гачечіладзе. У кожній віковій категорії визначається три переможці.


  • ВІДКРИТИЙ РАЙОННИЙ СВИСТУНІВСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ ПОЕЗІЇ ТАРАСА ГРИГОРОВИЧА ШЕВЧЕНКА (Засновник - Євген Дзюба - «Поклик Серця») - 2009 -2019 рр.

    Вперше Свистунівський фестиваль було проведено 22 травня 2009 року у селі Свистунівка Сватівського району Луганської області біля пам'ятника Великого Кобзаря. На той час він мав назву «Свистунівський фестиваль поезії Т.Г. Шевченка». Чому в селі Свистунівка? Саме у цьому селі було встановлено перший в сільській місцевості Луганської області пам'ятник Т. Шевченку. Ініціатива проведення фестивалю у Свистунівці належала голові Сватівського районного об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Євгену Степановичу Дзюбі. (Зараз Дзюба Є.С. є почесним головою Сватівського районного об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» та мешкає в Тернопільській області). Мета проведення фестивалю протягом всіх цих років є актуальною і незмінною: вшанування життєвого і творчого шляху великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка та популяризації української поезії, розвитку аматорського виконавчого мистецтва, розширення культурно-мистецьких зв'язків, виявлення та підтримки обдарованої творчої молоді, формування патріотичних почуттів і міцної державницької позиції у молодого покоління Сватівщини.

  • ОЛЕКСАНДР ДЕНИСЕНКО «ТАРАС. ПОВЕРНЕННЯ», 2012-2017 рр.
  • український фільм кінодраматурга і режисера Олександра Денисенка про період заслання Тараса Шевченка в завойовані Російською імперією казахські степи. Фільм поставлено за першою частиною неопублікованого роману-трилогії Олександра Денисенка "Три душі, три ворони, три лірники", 2010 р. Вже без малого 2 роки через перепони, створені чиновниками та кінопрокатниками, картина буквально пробиває собі шлях на широкий український екран! Фільм з несподіваним Шевченком, людиною вразливої, трепетної душі, чистим серцем і помислом, Шевченком, що виборює своє життя, свою особистіть у страшній російсько-імперській системі нищення всього красивого та духовного, створеного Богом

ДМИТРО ЛОМАЧУК - ДОКУМЕНТАЛЬНИЙ ФІЛЬМ-ТРИЛОГІЯ «ТАРАС ШЕВЧЕНКО»
Документальний фільм-трилогія «Тарас Шевченко» створений до 200-ї річниці з дня народження Тараса Григоровича Шевченка. У фільмі проведено глибокий аналіз творчості великого Кобзаря, що охоплює значний період його життя. Багато років, ціленаправлено і методично, з Кобзаря вилучався кобзарський дух. Замість окремих віршів ‑ крапки, пропуски, адаптації, спрощені коментарі. Одночасно з непомітним відлученням від «Кобзаря» почалося бронзування імені поета. Тиражування пам'ятників, назви вулиць, навіть міст, розмноження портретів і т. п. ‑ увесь цей декор почав застувати його Слово. Постать возвеличувалась, а Слово применшувалося... Емблема заступила саму сутність, святкова ритуалізація замінила його насущність. Тріщина, намічена в тридцяті роки, перетворилася на провалля: він по той бік від нас із усією нашою історією, з усіма нашими віковими болестями, з гаслами, інвективами, засторогами... А ми ‑ по цей бік безпам'ятства, пристосовництва, власної самозневаги, безкореневості, шлункової корисливості. І не дивно, що вся сила обставин була спрямована на те, аби поет був позбавлений свого імені: і кріпацтво, і солдатчина, і недоброзичлива тодішня критика.

  • СТЕПАН КУБІВ, ФОТОЛІТОПИС РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ, Трилогія: «Студентський майдан», «Революція гідності» і «Небесна Сотня».
  • «Там немає підписів, там немає переліку, тому що неможливо помістити учасників - їх понад 11 млн було на Євромайдані в Києві, на Майданах у регіонах. Але там є дух, є цінності... Це правдиві фотографії, де кожен, коли буде дивитися їх, зможе знайти багато спільних друзів, загальних випадків, які були на межі життя і смерті. І є багато фотографій, які вже не можна побачити, які були спалені, знищені режимом... Але найголовніше, що ці фотографії будуть вивчатися істориками, тому що фотографії - це факт, фотолітопис - це факти історії, дуже важливі факти. Тому що це публіцистика, яку не спотворити і змінити», - сказав Кубів. За його словами, проект буде розвиватися, і вже створена англомовна версія фотоальбому і випущені сигнальні примірники. Також планується створити електронну версію фотолітопису, продовжити переклад на інші мови, а також продовжити опис подій Майдану і періоду після його завершення. «Жодної державної копійки в проекті немає. Проект і надалі буде реалізовуватися за таким принципом», - сказав він. Найближчим часом буде здійснено випуск тематичної магнітної продукції, і «це буде різноманітний набір високої якості. Цей проект вже затверджений, розроблений і буквально з другої половини травня він буде реалізовуватися», - сказав Кубів. Представлена літопис видана тиражем близько тисячі примірників. Книги передбачається поширити через залучених меценатів та спонсорів серед учасників Майдану і Революції гідності, а також передати в громадські організації, науково-історичні установи, школи, бібліотеки і т. п. За словами Кубіва, мета - щоб книги згодом потрапили в кожну українську сім'ю, оскільки фактично кожна сім'я була причетна до подій Майдану і повинна мати спогади про це. У свою чергу Швець від імені сімей Героїв Небесної Сотні подякувала за проект, який дозволяє зберегти пам'ять про людей і події Майдану. «Люди, які вклали в ці книги свою душу, продовжують підтримувати той вогник, який запалили наші рідні. Це для нас, мабуть, найважливіше, це важливо для майбутніх поколінь"

ОЛЕКСАНДР ТИГОВ, Музей "Від Майдану до війни", Києво-Святошинський район, с. Святопетрівське, Спортивно-патріотичний центр "Доброволець"

  • Як відомо, під час Революції Гідності Тараса Шевченко було обрано Духовним Гетьманом Майдану. Слово Шевченка, як і його образ затятого борця підтримували людей. Боротьба ще не завершена. Тому Шевченко є таким актуальним у сьогоденні. У Музеї зібрано величезну кількість артефактів подій на Майдані під час Революції Гідності, зокрема багато символічних зображень Шевченка, намальованих повстанцями

АНАТОЛІЙ НЕДІЛЬСЬКИЙ, "ГАЛИЦЬКА ШЕВЧЕНКІАНА" (У краєзнавчому музеї-бібліотеці в с. Скнилів Львівської обл. предстаавлено унікальну Галицьку Шевченкіану, яка збиралася упродовж сорокалітньої колекційної роботи, з глибини власної кишені.)

  • Анатолій Недільський створив краєзнавчий музей-бібліотеку, де за більш, як сорокалітню колекційну роботу зібрав унікальну Галицьку Шевченкіану. Давні книгодруки, як правило, за сімома печатями, а студентам їх показують на моніторах... А тут - вільний доступ! Приміщення музею облаштоване так, що кожна деталь функціонує з доцільністю, а не просто задля враження. Старі двері, рами, наївний народний живопис, глинянські килими, священичі шати, рушники, валізи чи плетені коші - і скрізь книги: від давніх видань до Тиктора. За ними можна простежити історію українського книгодрукування до двадцятого століття.

    Тепер до Анатолія Недільського привозять дітей на екскурсії з усіх найближчих сіл, і вони бачать не лише експонати, а й усвідомлюють, все це створено для них, щоб їхні голови поповнювалися знаннями, а серця - почуттями причетності до великої історії держави через історію рідного краю.

    Унікальна доброчинність! Унікальна місцина над річною Гологіркою стає місцем сили завдяки людській щедрості. Музейний комплекс можуть відвідувати всі охочі безкоштовно. Є місце для паркування автівок. Є навіть приміщення для кількох гостей, які потребують ночівлі. Сюди можна, завчасно домовившись із добродієм Анатолієм, приїхати цілою родиною: є майданчик для найменших відвідувачів, для яких старовизна не така цікава, як для допитливих підлітків.

  • ВІКТОР ЮЩЕНКО - ХАТА-МРІЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА, с. Нові Безрадичі Київської обл. Із глибини власної кишені, і власними руками, і задля суспільної користі. Хата в стадії забудови.
  • Екс-президент України Віктор Ющенко на пенсії працює над реалізацією декількох проектів, серед яких хата-мрія для українського поета, письменника і художника Тараса Шевченка, а також планує зробити свою бібліотеку публічною.

    "Я хотів би реалізувати низку проектів. Я будую зараз хату-мрію для Тараса Григоровича Шевченка, який 150 років тому мав намір в Україні побудувати собі хату, щоб там жила його сім'я. У нього це не вийшло. Я подумав, а що, якщо зробити такий подарунок Тарасу Григоровичу на його 200-річчя? За його кресленнями, з тих матеріалів, з тим плануванням, яке хотів Тарас Григорович ... Це великий клопіт, але я старанно займаюся цією роботою", - розповів Ющенко. - Я б хотів ще й ще раз нагадати, що ключова наша проблема - слабка національна самосвідомість у багатьох людей, може бути, у мільйонів. Бути громадянином - для цього не указ президента потрібен. Свобода починається з тебе", - додав він.

Share
Tweet