ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ЕТАП

29.03.2019

Дорогі наші учасники!

Наш проект-конкурс наближається до екватора, тобто до ІІ етапу, приуроченого до викупу Тараса Шевченка із кріпацтва. Вносимо роз'яснення щодо участі у нашому проекті учасників номінацій «Наживо» та «Відеоформат».

Всі учасники з України, які виконують твори Шевченка мовою оригіналу візьмуть участь у ХХV Всеукраїнському відкритому конкурсі читців імені Тараса Шевченка, який також є відбірковим етапом до участі в ІІІ заключному, Міжнародному етапі проекту-конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи». Для таких учасників реєстрація на участь у проекті закінчується 12 квітня 2019 р.

Володарі Гран-Прі, Дипломів І ступеня та "Мистецька Надія" ХХV Всеукраїнського відкритого конкурсу читців імені Тараса Шевченка є номінантами на участь у ІІІ Заключному етапі нашого проекту-конкурсу

Цьогоріч Всеукраїнський конкурс відбудеться 19-20 квітня 2019 року в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтв (вул. Лаврська, 9).

Реєстрація учасників - з 9.00 до 11.00. Урочисте відкриття об 11.00. Далі - конкурсна програма на двох локаціях:

1) співана поезія, театралізована поезія;
2) читана поезія.

Вікові категорії:

 • Виконавці-діти та дитячі театральні колективи: 1) 5-7 років; 2) 8-10 років; 3) 11-13 років 4) 14-17 років.
 • Виконавці-аматори та аматорські театральні колективи;
 • Виконавці та театральні колективи вищих навчальних закладів культури та мистецтв 1-2 рівнів акредитації;
 • Виконавці та театральні колективи вищих навчальних закладів культури 3-4 рівнів акредитації;
 • Професійні виконавці (артисти професійних театральних установ та концертних організацій, викладачі вищих навчальних закладів культури та мистецтв) та професійні театральні колективи.

Учасники українською мовою, які не зможуть приїхати на Всеукраїнський відбірковий етап 19-20 квітня, можуть надіслати до 12 квітня свій зафільмований виступ і пройти відбірковий Всеукраїнський етап у відеоформаті.

Умовами Міжнародного конкурсу передбачено за бажанням учасника перехід з номінації «Відеоформат» в «Наживо», і навпаки. Всеукраїнським конкурсом читців номінацій «Відеоформат» та «Мій Шевченко» не передбачено. Перегляд робіт з України відбуватиметься за окремим графіком.

Учасники, які виконують поезію Шевченка іноземними мовами, в т.ч. двомовні (наприклад, укр.-англ.) або кількомовні, та представники національних спільнот та іноземці, які вчать українську, і мають бажання виконати поезію Шевченка українською, автоматично проходять на міжнародний етап. Для таких учасників реєстрація триває до 12 травня 2019 р.

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС ЧИТЦІВ

Всеукраїнський відкритий конкурс читців імені Тараса Шевченка,  започаткований 1991 року та незмінно очолюваний п. Світланою Садовенко, має давні традиції  і став потужним творчим поштовхом для не одного покоління українських Шевченколюбів.

Конкурс проводиться щорічно, широковідомий в Україні та за її межами. Започаткований 1991 року, конкурс став традиційним. У ньому беруть участь читці з України та інших держав. Конкурс проводиться Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв за підтримки Міністерства культури України в двадцять п'яте і присвячений 205-річчю від дня народження Тараса Шевченка.

Виступи учасників Всеукраїнського конкурсу оцінюються за такими номінаціями: художнє читання; літературно-музична композиція; вистави та уривки з вистав; співана поезія.

Журі конкурсу складається з високопрофесійних митців, серед яких - народні та заслужені артисти України. Голова журі - народна артистка України Г.Г. Яблонська.


Мета конкурсу - підтримка та професійне удосконалення талановитої молоді в жанрі художнього читання, сценічного та вокального мистецтва шляхом залучення до творчості Тараса Шевченка, а також класичної й сучасної української поезії.

Проведення конкурсу передбачає рішення таких завдань:

 • вшанування пам'яті та популяризація творчості Тараса Шевченка, класичної та сучасної української поезії, мистецтва художнього читання, сценічного та вокального мистецтва;
 • відродження мистецтва художнього читання;
 • виявлення мистецьких талантів;
 • духовно-патріотичне виховання молоді шляхом залучення до слова та співаної поезії Тараса Шевченка, класичної та сучасної української поезії й театральної справи;
 • сприяння духовному єднанню молоді всіх регіонів України;
 • встановлення дружніх зв'язків та творчих контактів з українською діаспорою й представниками всіх народів, що проживають в Україні.

В конкурсі беруть участь аматори, учнівська молодь, студенти вищих та середніх культурно-освітніх закладів загальною кількістю близько 200 осіб.

Порядок виступу відбувається за рішенням журі конкурсу (зокрема, в абетковому порядку областей).

Оцінка виступу учасників здійснюється шляхом заповнення всіма членами журі спеціальної форми і проставляння оцінок за 10-бальною шкалою щодо кожного зі встановлених критеріїв. Підсумкова оцінка визначається шляхом підсумовування балів, проставлених учасникові всіма членами журі.

Переможці за окремими номінаціями визначаються звичайною більшістю голосів членів журі.

Переможці отримують звання лауреата та дипломанта конкурсу, нагороджуються Гран-прі, дипломами лауреата I, II, III ступенів у кожній номінації, дипломами.

Переможець(ці) серед наймолодших учасників конкурсу нагороджується дипломом «Мистецька надія».

Конкурсанти з України проходять відбіркові тури, що проводяться в областях науково-методичними центрами (ОНМЦ, ОЦНТ), вищими навчальними закладами.Переможці відбіркових турів направляються на ХХV Всеукраїнський відкритий конкурс читців імені Тараса Шевченка за поданням обласних науково-методичних центрів (центрів народної творчості), вищих навчальних закладів у кількості 4-5 читців від області, та по 1 ансамблю або театру читців. Також запрошуються представники обласних центрів, вищих навчальних закладів, учасники творчих лабораторій та ін.

До репертуару конкурсантів мають увійти твори Тараса Шевченка, українських класиків, сучасних українських та зарубіжних письменників, співана поезія (пісні на слова Тараса Шевченка).

Конкурсну програму читці можуть підготувати за одним із двох варіантів:

I варіант: твір Т.Г. Шевченка / твір сучасного українського письменника / твір, обраний за власним уподобанням.

II варіант: Композиція за творами великого Кобзаря, сучасних українських авторів чи на вільну тему та твір Т. Г. Шевченка.

Тривалість виступу окремих читців та виконавців співаної поезії - до 10 хвилин, театрів читця - до 25 хвилин. Твори виконуються українською або іншими мовами, з обов'язковим поданням перекладу українською мовою.

За рішенням журі переможці нагороджуються призами: Гран-прі, званнями лауреата та дипломами лауреата I, II, III ступеня у кожній номінації, званнями дипломанта та дипломами. Переможець(ці) серед наймолодших учасників конкурсу нагороджується дипломом «Мистецька надія».

Орієнтована кількість учасників - 200 осіб з усіх областей України.

Всі учасники конкурсу отримують запрошення, програму учасника, сертифікат учасника. Переможці отримують диплом лауреата.

У культурній програмі конкурсу - безкоштовні екскурсії Музеями Національного Києво-Печерського заповідника, Національним музеєм Т.Г. Шевченка, Національним музеєм народної архітектури та побуту України, Національним центром народної культури «Музей Івана Гончара», а також безкоштовне відвідування театрів.

Фінансування конкурсу:

Фінансування на проведення заходу не передбачено. Витрати на відрядження, поселення та харчування здійснюються за рахунок коштів установ, що направляють учасників на конкурс, за власний рахунок учасників конкурсута з інших джерел фінансування, не заборонених чинним законодавством.

Адреса:

Адреса оргкомітету:

Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв, кафедра сценічного та аудіовізуального мистецтва: вул. Лаврська, 9, корпус 7, ауд. 106; тел. (050) 290 86 49 (Світлана Миколаївна Садовенко, керівник конкурсу).

Для участі у конкурсі необхідно до 14 квітня 2019 року надіслати заявки на електронну адресу [email protected]з поміткою «ХХV Всеукраїнський відкритий конкурс читців» (відповідальний секретар конкурсу Олександра Ігорівна Чумак; тел. (099) 777 86 76). Подані до 12 квітня заявки на Міжнародний конкурс дійсні!

Критеріями оцінки журі є:

1. Виявлення художнього смаку у виборі репертуару.

2. Розкриття теми та ідеї художнього твору, опанування його жанром і стилем, проникнення у внутрішній світ письменника.

3. Усвідомлення виконавцем свого надзавдання, опанування перспективою словесної дії, змістом, формою, логікою, композиційною побудовою, ритміко-інтонаційним звучанням художнього твору, уміння найяскравіше передавати кульмінаційний момент.

4. Виявлення багатства уяви, образного мислення, ступеня емоційної виразності, здатності органічно відчувати й відтворювати голосом живу музику художніх творів.

5. Володіння українською літературною вимовою, технікою мовлення, інтонаційною виразністю і дикційною чіткістю.

6. Використання невербальних виражальних засобів (міміки, жестів, поз, експресивно-виразних рухів, інтонації, тембру, пауз, звучності, сценічного тону голосу), що відображають найтонші переливи людських настроїв і почуттів та ін.

День заїзду 19 квітня, від'їзду - 20 квітня 2019 р.

Відкриття конкурсу 19 квітня 2019 року о 11.00 годині.

Реєстрація - 9.00

Співорганізатори конкурсу:

Київський міський центр народної творчості та культурологічних досліджень

Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Т.Г. Шевченка

Національна всеукраїнська музична спілка

Національна рада жінок України

Всеукраїнський часопис для саморозвитку дітей «Я сам/а»

Всеукраїнське товариство «Знання»

Федерація жінок «За мир у всьому світі»

Київська «Просвіта»

Share
Tweet